Для мене кожна вишита сорочка цінна своєю долею, а не поясненнями візерунку. Важливіше хто, де, як і кому вишивав, дарував, купував… Є дослідники, які говорять тільки про знаки й символи. Насправді, сорочка — це більше, глибше, ширше . За кожною – своя історія, своя доля, своя радість, свій смуток.
Такі думки навіяв документальний фільм про українську вишиванку «Спадок нації». До болю прості речі, про які йде мова у фільмі, ворушать душу, навівають власні спогади і закарбовуються глибоко в пам’яті.
Емоційним і навіть вражаючим є початок фільму. Як найбільший скарб, у 1947 році вишиванки закопували у скринях, аби вберегти себе від заслання та переслідувань, а самі вишиті сорочки – від знищення. Тоді для кожного вишиванка була великим багатством. Бо, щоб вижити у важкі часи, люди обмінювали свої вишиті сорочки на їжу.
З початком війни нас на Сході – люди потайки перевозили свої вишиванки з ДНР. Адже вишита сорочка – це окрема історія кожного.
Автори фільму провели своє негласне дослідження української вишиванки. Надзвичайні історії очевидців, півтисячі сорочок і один код. Твій генетичний код… який єднає з минулим і простеляє шлях у майбутнє.
Леся Воронюк-Волошина, автор ідеї та сценарист; Олександр Ткачук, режисер фільму . Місце зйомок фільму: Україна, Німеччина, Італія, Канада, ОАЕ, Росія.
В першій частині фільму розповідається про етнографічне різноманіття регіонів нашого краю. Друга – це історії людей, в житті яких вишиванка відіграла доленосну роль. Вона надихала їх, оберігала, ставала останньою надією чи порятунком.
Я ще раз переконалась, що вишиванка – це не просто річ, це щось набагато сильніше, це МегаСимвол, це МегаОберіг, який передавали і я передаватиму з покоління у покоління… Вишиванка – спадок нації .
І ще один з важливих моментів… Леся Воронюк у одному з інтерв’ю, на питання журналістів: ” То ж як обрати свою першу вишиванку для себе?”, відповіла так: “Перш за все, душею. Приміряючи, відчувати, як ви в ній почуваєтесь. Це головне…” І я цілком згідна!
Цікаве по темі:
- Вишиванка – спадок роду
- Вишиванка – спадок нації
- Вишиванка – оберіг своїми руками
- Слов’янські символи-обереги
Свої враження після перегляду фільму, пишіть у коментарях . Якщо у статті знайшли щось цікаве, то поділиться з друзями, натиснувши на кнопки нижче.