Вишита сорочка - це оберіг

Вишиванка – оберіг своїми руками

Що таке оберіг

Оберіг — це “щось”, що має незбагненну властивість відвертати від його власника біду і хвороби,  це “щось”, що приносить щастя і гаразди, це чарівний предмет, який має оберігати свого власника. Інакше кажучи, оберіг  приносить везіння та допомагає уникнути небезпеки.

Оберіг призначений для того, щоб створити захист між власником і небезпекою, якось дивно захистити його і зробити невразливим до неї. Або, щонайменше,  відстрашити небезпеку. А що є найближчим до тіла? Звісно, своя сорочка. Саме тому, сорочка, яка поєднує нас з навколишнім світом, здавна вважалася сильним оберегом…

Сорочка  з давніх-давен вважалась оберегом. Цей прадавній елемент вдягали навиворіт, щоб не наврочили. Ніхто її не продавав, бо за повір’ям це означало віддати своє щастя. Немовля замотували в батькову сорочку, щоб тато його любив. Нехрещену дитину не вдягали в сорочечку, а тільки сповивали.

Сорочки заготовки для вишиванки
“Небезпечна” сорочка

Сорочка  може бути, як оберіг, але може бути  і “небезпечна”, або “непридатна до використання”, якщо брати до уваги її можливу негативну магічну дію на  власника. Щоб знешкодити таку річ  , від комірця до подолу, зверху – до низу, проводять ножем, або голкою. Бо металеві предмети своїм блиском мають  знищувати зло.   “Небезпечна” для життя сорочка  зустрічається  в давньому фольклорі: людина засинає і не прокидається від сну, одягнувши  нову сорочку.

Тому, щоб сорочка  не могла  завдати людині шкоди, щоб була у вас сорочка – оберіг, необхідно було виконати відповідні дії, наприклад, нанести вишивку.  Саме вишивка мала знищити небезпеку, перетворити сорочку  на “броню”, щоб не проникла зла сила. Тому орнамент у вишиванці розміщували на найбільш вразливих для людини місцях, де “тіло виходило назовні” —  на комірі, грудях, манжетах. У борщівських сорочках візерунками вкривали і спину.

Принагідно хочу зазначити, що треба вишивати бавовною, якщо хочете захистити людину від майбутніх вроків. Вовна ж захищає тих людей, яким  вже наврочено.

Оберіг своїми руками

Вишиванка оберіг
Мої найрідніші

 

Просто існують деякі постулати, які потрібно щонайменше знати, щоб виготовити оберіг своїми руками. Чинити так, як вони вчать, чи ні, коли виготовляєте оберіг своїми руками – особиста справа кожного.
По- перше. Я не можу зробити оберіг для себе. Отже, сорочка, яку собі вишила – мені мила і люба, але не є оберегом!
По-друге. Я не можу змусити нікого і ніколи виготовити для мене оберіг. Обереги люди виготовляють тільки за власним бажанням і з добрими намірами.
По-третє. Знайте, найсильнішими є ті обереги, які  зроблені  вашими близькими та  далекими родичами по крові. Гадаю ви чули приказку “Чоловік не родина, невістка не дитина”. Робіть висновки! Отже, чоловікові, зятю, свекрусі… – догоджаємо, але сорочку – оберіг не вишиваємо. Хоча,  з правил є винятки.
По-четверте. Не можна на одній сорочці вишивати кілька різних за значенням візерунків-оберегів. Оберіть для кожного з них окрему річ – бо інакше, отримаємо енергетичний хаос, де цільове призначення оберегу буде перекрученим.
По- п’яте. Стосовно ниток: “Не змішуємо праведне з грішним”. Це відноситься  до матеріалу, з якого виготовлені нитки. Не треба в одній сорочці використовувати нитки декількох типів(муліне, вовну, шовк…).    По-шосте. Ви повинні знати людину, для якої  взялись вишити сорочку – оберіг. У процесі роботи ви і мимоволі, і навмисно намагайтесь думати про ту людину, для якої ви його робите, тримати в уяві її особу, відчувати енергетику, настрій і нагальні потреби душі, а не тіла. Заради годиться, оберіг  не зробить ніхто.

Знаки українських вишивок у вишиванках

Знаки у візерунках вишиванок
Моя матуся

Зверніть увагу , що часто схеми вишиванок  складаються не просто з візерунків, а із своєрідних малюнків-оберегів:  хрестиків, ромбів, змійок, різних викрутасиків. Коли виготовляєте оберіг своїми руками,  врахуйте це.

До найпоширенішої символіки в схемах вишитих сорочок, пояснення я знайшла у книзі “Знаки 155 стародавніх українських вишивок” , яку придбала ще у 1992 р.   Для схеми сорочку, яку вишила для матусі, деякі візерунки  я брала  з цієї книги.

 Я вірю, що якщо сорочка вишита з побажаннями на добру долю, то вона буде надійно оберігати людину від усіляких негараздів . Але чужу вишиванку одягати не раджу, бо вважається, що таким чином можна «забрати» собі чуже життя, ніби повторити його. Якщо це вишита сорочка вашої бабусі, яка прожила довге і щасливе життя – то прошу дуже, носіть на здоров’я! Слугуватиме вам ця сорочка  оберегом.

Сьогодні дуже важливо, вишиваючи, брати за зразок старі вишиванки.  Побутує думка, що у візерунках не можна змінювати  стібків чи кольорів, бо кожна зміна знецінює вишивку, спотворює її.  Тут можна посперечатись. Все довкола змінюється. То чому не створювати сучасних вишиванок за старими мотивами? Я згідна лише з тим, що старі автентичні  сорочки не треба перекроювати, не треба модернізувати. Їх досліджувати потрібно, вивчати, виставляти на показ.  І не носити їх сьогодні. Бо так ми знищуємо свідомо спадок нації своєї. Не вкорочуймо їм віку!

 

Цікаве по темі:

Свої роздуми про оберегову основу вишиванки  пишіть у коментарях .
Якщо бажаєте підтримати мене,  а також допомогти поширювати в маси  нашу вишиванку, то поділиться з друзями, натиснувши на кнопки нижче. Щиро дякую.

 

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Зберегти

Вишиванка – оберіг своїми руками обновлено: Лютий 11, 2017 автором: Лариса

One thought on “Вишиванка – оберіг своїми руками”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *